Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Hızlı geçiş sistemi (HGS) nedir ve nasıl kullanılır? Sorusu otomobil kullanıcılarının merak ettiği konular içerisinde yer almaktadır. Hızlı geçiş sistemi (HGS) 2012 yılı itibari ile kullanılan bir sistemdir. Bu sistem, otoyollardan ve köprülerden araçların geçiş yapmaları durumunda radyo frekansı ile tanımlama (RFID) yapılarak ödeme yapılmasını sağlayarak ücretlendirilmektedir.

HGS sistemi, köprü ve otoyollarda bulunan gişelere yerleştirilen antenlerin, araçlardaki HGS kartlarını okuması ile gerçekleştirilen sistemi kapsamaktadır. Hızlı geçiş sistemi kartları kolaylıkla okunması adına genel olarak araçların ön cam kısmına yapıştırılmaktadır. Araç sürücüleri gişelere yaklaştıkları esnada yavaşlayarak HGS kartından ödeme alınması beklemeli ve ödeme alındıktan sonra ilerlemelidir. Ancak geçiş yapılırken okuma işlemi tamamlanmadan geçiş yapıldığı durumlarda geçiş ihlali yapılmış olur. Beraberinde hızlı geçiş sistemine kaydınız olmadan geçiş yapmanız durumunda da kameralar ile aracınızın fotoğrafları çekilerek plakası alınmakta ve ceza yazılmaktadır. Her iki durum içerisinde de e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılarak bilgi edinebilirsiniz.

HGS Sorgulama

Hızlı Geçiş Sistemi Avantajları Nelerdir?

Hızlı geçiş sistemi (HGS) belirttiğimiz gibi ülkemizde otoyollarda ve köprülerde kullanılan araçların geçiş yapmalarını sağlayan bir sistemdir. Araçların otoyol ve köprülerden geçiş yaparken ön camlarında bulunması gereken kartı frekans okuma yöntemi ile tanımlayarak geçiş sağlanmaktadır. Gelişmiş teknoloji kullanılarak uygulanan bu sistem önceki sisteme kıyasla son derece avantajlı olması ile tercih sebebi olmaktadır.

Önceki dönemlerde kullanılan yöntem ile geçiş ücretleri doğrudan ödeme ile alınırken yollarda uzun trafik sorunu oluşmakta iken hızlı geçiş sistemi (HGS) kullanıldığı zaman araçların ön camlarında bulunan kartların kolaylıkla okunması ile trafik sorununa çözüm olur niteliktedir. Aynı zamanda durma işlemi gerektirmemesi ile de son derece avantajlıdır. HGS noktasına ulaşıldığında yavaşlayarak kartın okunmasını beklemek ve işlem tamamlandıktan sonra yola devam etmek gerekmektedir. Saniyeler içerisinde gerçekleşen bu işlem ile beklemeye ve durmaya gerek kalmadan aynı zamanda belirttiğimiz gibi trafik sorunu olmadan otoyol ve köprülerde geçiş yapmak mümkün. Böylelikle hızlı geçiş sistemi (HGS) araç kullanıcılarının tercihlerinin odağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

HGS Avantajları

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hızlı geçiş sistemi (HGS) sorgulaması araç kullanıcılarının yakından ilgilendiği bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Otoyol ve köprülerde kullanımı ile son derece popüler olan hızlı geçiş sistemi, kolay bir ödeme ve geçiş imkanı sağlamaktadır. Aynı zamanda otoyol ve köprülerde kullanılan tek ödeme yöntemi olmasıyla da bilinmektedir. Hızlı geçiş sistemi sorgulama yapılması konusunda belirtmek gerekir ki bu noktada merak edilen bazı konular bulunmaktadır. Bunlara dikkat çekecek olursak; HGS başvurusu, HGS iptali, HGS kartının okunması işlemi, ücretin alınması ve karşılanmaması gibi işlemler otomobil kullanıcılarının merak ettiği konular içerisinde yer almaktadır.

Hızlı geçiş sistemi konusunda, HGS kartınız olmadan yapılan ödemelerde sorgulama yapılarak ihlalin sonuçları öğrenilebilmektedir. HGS sistemi ile ilgili olarak yapılan ihlallerde yapılması gereken ilk işlem E-devlet sistemine giriş yapmaktır. Kurumlar bölümünden PTT seçilmeli ve buradan da Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama (Gerçek Kişi) kısmı seçilmelidir. Açılan ekran içerisinde geçmiş dönemlerde ihlalli bir geçiş yapıldıysa görüntülenebilmektedir. Ancak herhangi bir bilgi yoksa ihlalli bir geçiş olmamış demektir.

HGS Ücreti

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Ücreti

Hızlı geçiş sistemi (HGS) ücreti sabit bit ücreti belirtmemekle birlikte otoyol ve köprüler arasında değişiklik göstermektedir. Bu notada kullandığınız yol için belirlenen HGS fiyatı ne kadarsa sizden de geçişlerinizde o fiyat kadar HGS ödemesi alınmaktadır. Hızlı geçiş sistemi avantajları ile tercih edilen bir uygulama olurken araç kullanıcılarının tercih odağında olması ile karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan ve pratik bir işleme sahip olması ile de bilinen hızlı geçiş sistemi (HGS) günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Hızlı geçiş sistemi (HGS) ödemeleri için gişeden geçiş esnasında yan bölümde sistemin ödeme için yansıtmış olduğunu ücretin belirtildiği bir ekran bulunmaktadır. Buradan sürücüler ödeme yaptıkları miktarı kolaylıkla öğrenebilmektedir. Aynı zamanda internet bankacılığı üzerinden de hızlı geçiş sistemi ödemeleri kolaylıkla kontrol edilebilmektedir. Beraberinde belirtmek gerekir ki HGS ödemelerini kredi kartı ile otomatik bir şekilde ödemek de mümkün.

Akkortur İzmir Araç kiralama ve Ankara araç kiralama hizmetinde HGS geçişlerinde müşterilerimiz ücret ödemesini HGS sistemlerine yapmaz. Kiralama sonunda HGS ücreti hesaplanarak kiralama ücretine dahil edilir. 

Paylaş

PNR