İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir 4.5 milyona yaklaşan nüfusuyla Türkiye'deki en büyük 3. Şehirdir. İzmir, gerek tarihsel yapısı olsun gerek doğal güzellikleriyle her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. İzmir’in ülkemize sağladığı en önemli imkanlardan bazıları şunlardır; limanı sayesinde yolcu gemileri ve yük gemileriyle büyük gelirler sağlar ülkemizin en önemli öğrenci şehirlerinden birisidir. İzmirin her köşesinde antik kentler, tarihi yapılar görmeniz mümkündür.

İzmir’in Balçova ilçesine bağlı deniz kenarında bulunan bir belde olan İnciraltı İzmirde Görülmesi Gereken yerlerden birisidir. Aynı zamanda bu belde İzmirlilerin ve İzmir'i ziyaret eden turistlerin sıklıkla uğradığı yerlerdendir. İnciraltında; çiçek seralarının güzel kokuları ve görüntüleri arasında gezebilirsiniz. Ayrıca kent ormanının huzur verici ortamı sayesinde çam kokularıyla iyi bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra müze gemi ve müze denizaltısını gezip denizci askerlerin hayatları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Aynı zamanda da savaş gemisi ve denizaltılar hakkında iyi bilgi edinebilirsiniz. Bu ziyaretlerden sonra taze deniz mahsullerinin servis edildiği bir yemek tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra burada yer alan ünlü balık restoranlarında akşam yemeğinizi yiyip gün batımını seyretmelisiniz.

İzmir

İzmir'in Gezilecek Başlıca Noktası

İzmir’in Konak ilçesine bağlı bir semt olan Alsancak’ta gezerken tercih etmeniz gereken yerlerden. Aynı zamanda İzmir’in en hareketli en canlı semtlerinden birisidir. Burası adeta İzmir’in kalbi gibidir. Alsancak İzmir körfezinin en iç kısmında ve ortasında kalır. İşte bu sayede denizi karşınıza alıp oturma imkanınız olur. Sağınızda Karşıyaka solunuzda ise Balçova ilçelerini görebilirsiniz. Alsancaktaki en sevilen aktiviteler çimlerde oturmaktadır diyebiliriz. Kıbrıs Şehitleri caddesinde yürüyüp butik dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda adeta İzmir’in simgesi haline gelmiş herkesin en azından bir kere denediği bomba tatlısını deneyebilirsiniz. Alsancak’ta ayrıca kaliteli ve lüks cafe, barlar ve restoranlar bulunur diyebiliriz. Aynı zamanda buralarda İzmir’e özel lezzetleri yemelisiniz. İzmir’de Gezilecek Yerler arasında Alsancak ilk sıralarda yer alır.

İzmir dünyanın en eski çarşılarından birisi olan Kemeraltı Çarşısına ev sahipliği yapmaktadır. Günümüzde 15.000 den fazla dükkan ve mağaza bulunur. Aynı zamanda bu çarş bir nevi alışveriş diyarıdır. Yüzyıllardır İzmir halkı ve İzmir’e gelen turistler bu alışveriş diyarında mağaza mağaza gezmektedir. Ayrıca burada alışveriş yaptıktan sonra Kızlarağası Hanına gidip bir kahve içmelisiniz.

İzmirde Görülmesi Gereken Yerlerden Şirince ve Urla

İzmir'deki en bilinen köylerden olan Şirince Köyü, klasik bir köy havasını korumayı başarmış nadir yerlerden birisidir. Bu köy yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Aynı zamanda Şirince köyü ününü Maya takvimine göre dünyanın 2012 yılında sonu gelecekti. Ayrıca bu kıyametten kurtulacak 2 yerden biriside Şirince köyü olarak belirlenmişti diyebiliriz. Bu sayede Şirince Köyü dünya çapında üne sahip olmuştu demek yanlış olmaz.

Urla İzmir merkezine 38 kilometre uzaklıkta bulunan bir ilçedir. Bu ilçenin tarihi M.Ö 4000 yılına kadar uzanmaktadır. Burada birçok antik yapıya ve antik kalıntılara rastlayabilirsiniz. Bu ilçe, Antik çağlardan beri zeytincilik için büyük bir öneme sahiptir.

Urla doğal yapısını korumasıyla birlikte turizm imkanları da gelişmektedir. Aynı zamanda bunlara örnek olarak Urla yat limanı, eğlence mekanları, deniz kenarı lüks restoranlar verilebilir. Deniz kenarındaki yürüyüş yollarında yürüyüş yaparak 12 adalar ve İzmir körfezi manzarası eşliğinde yürüyebilirsiniz. İzmir’de görülmesi gereken yerler arasında hoş sakin bir ilçe olarak aklınızda bulundurmalısınız.

Şirince Köyünün en bilinen özelliklerinden birisi de yüksek kalitedeki şaraplarıdır. Üzüm bağlarından toplanıp bunlarla yüksek kalitede üzüm şarapları yapılmaktadır. Aynı zamanda eğer Şirince’ye uğrarsanız bu güzel şaraplardan tadabilirsiniz. Şirince Köyünde ünlü Nesin Matematik Köyü ve Tiyatro Medresesi de bulunur. Bunun yanı sıra eğer huzurlu doğayla bütünleşmek istiyorsanız İzmir’de gezilecek yerler arasında Şirince üst sıralarda olmalıdır.

İzmirin Mirası Efes Antik Kenti ve Dario Moreno Sokağı

Efes Antik Kenti Türkiye’de en çok misafir kabul eden tarihi şehirlerden olan Efes Antik Kenti İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunuyor. Aynı zamanda bu tarihi şehir antik dönemde ki en önemli kentleri arasındaydı. Herakleitos ve Hermodor gibi çok önemli bilim insanları ve filozoflar bu şehirde yetişmiştir.

Bu kentte 24.000 kişi kapasitesiyle antik çağda ki en önemli açık hava tiyatrosuna ev sahipliği yapmasının yanında, Çukuriçi Höyük, Ayasuluk Tepesi, Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi gibi çok önemli tarihi yapılara da ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda İzmir’de gezilecek yerler arasında bu antik kente en üst sıralarda yer vermeniz gerekiyor.

Dario Moreno Sokağı, İzmir’in Konak ilçesinde bulunun bu sokak İzmir’e gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Aynı zamanda Dario Moreno Sokağı İzmirdeki en güzel sokaklardan birisidir. Dario Moreno Sokağı ismini İzmir aşığı olan Dario Moreno adlı müzisyenden almıştır. Aynı zamanda bu sokağa gittiğinizde marjinal dekorasyonlu yol üstü kafelerinde oturup bir kahve içip yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Efes Antik Kenti

İzmir'in Güzel Sokakları

Gazi Kadınlar Sokağı İzmir’in gece hayatının kalbi gibidir. Bu sokak Alsancağın en güzel sokaklarından biri olarak adlandırılır. Geceleri rengarenk ışıklandırmalar ve kaliteli barlar ile güzel bir gece geçirmenize olanak sağlar.

İzmir’de Karaburun ilçesi İzmir’in batısında yer almaktadır. Burası doğal yapısını korumasından dolayı doğa gezileri ve tatil gezileri için gözde mekanlardan birisidir diyebiliriz. Kuyucak Plajı, Bodrum Plajı, Mimoza Plajı gibi Mavi bayraklı harika plajları ile gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda ormanların çokluğu ve zehirli gaz yayan araçların azlığı sayesinde buranın temiz havasını solumalısınız.

Temiz denizleri sayesinde burada yüzdüğünüz zamanlarda çok çeşitli deniz canlılarına rastlayabilirsiniz. Doğa yürüyüşü yapmaya karar vermeniz halinde bu ilçede doğa tam anlamıyla korunmuş durumdadır. Çam ormanları çok çeşitli bitki türlerine rastlanmaktadır. Bu ilçede bulunan Sarpıncık Deniz Feneri, Peynir Mağarası gibi yerlere de ziyarette bulunabilirsiniz. Sakinlik ve doğallık arayanlar İzmir’de mutlaka gitmeniz gereken yerler arasında Karaburun ilçesi yer almalıdır.

İzmir’de bulunan ve doğallık diyarı olan Karagöl Tabiat Parkı İzmir’de mutlaka gitmeniz gereken yerler arasındadır. Bu doğal parkta kamp ve fotoğrafçılık gibi aktiviteler yapılabilir. Bu parkın her mevsim ayrı bir güzelliği vardır. Bu sebepten dolayı Karagöl Tabiat Parkı Türkiye’nin en sevilen tabiat parklarından birisidir.

18 hektarlık büyük yeşil alana sahip bu parkta yürüyüş yollarına da yürüyüş yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra kır bahçelerinde gezebilirsiniz. Ayrıca piknik alanlarında piknik yapabilmeye olanağı da yer alır. Ağırlıklı olarak kızılçam ve karaçam ağaçları ile çevrilidir bu tabiat parkı. Bu gölde balık çeşitliliği oldukça fazladır. Bundan dolayı gölde aynı zamanda olta balıkçılığı yapabilirsiniz.

Tarihi Asansör İzmir’in simgelerinden biri haline gelmiştir. 1907 yılında bir iş insanı tarafından yaptırılmıştır. 58 metre yüksekliği ile dikkatleri üzerine toplayan bu asansör size İzmir körfezinin tüm güzelliklerini çıplak gözle görebilmenize olanak sağlıyor. Bunun yanı sıra Klasik taş mimarisiyle dikkat çeken bu yer İzmir’de mutlaka gitmeniz gereken yerler arasında olmalıdır.

İzmir-kordon-sahil

İzmir’de Tatil Yapılabilecek Yerler

Türkiye’nin en gözde tatil merkezlerinden birisi olan Çeşme, İzmir merkezine 86 kilometre mesafededir. Her zaman güneşli olan masmavi, tertemiz ve şifalı dememiz yanlış olmaz. Çeşme’de mavi bayraklı plajlardan giriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda çeşme dünyanın her yerinden ve ülkemizden her yıl yüzbinlerce turiste ev sahipliği yapıyor.

Çeşme ismini kaynak sularından alır. Çeşme gerek hareketli limanı olsun gerek şifalı içme suları olsun gözde bir yerleşim yeridir. Çeşmeye gittiğinizde Çeşme Kalesi, Osmanlı dönemlerinde kalan kervansaraylar, Çeşme Müzesi ile karşılaşacaksınız. Burada bulunan bazı dünyaca ünlü plajlar şunlardır; Altınkum Plajı, Pırlanta Plajı, Aya Yorgi Plajı ve Ilıca plajı. Bu plajlarda tatilinizi en güzel şekilde yapabilirsiniz. Çeşme, İzmir’de tatil yapılacak yerler arasında ilk sıraya koymanız gereken tatil merkezidir diyebiliriz.

Seferihisar’a bağlı turistik bir belde olan Sığacık, tarihinin önemli bir bölümüne tanıklık etmektedir. Ayrıca balıkçı kasabası olarak geçmektedir. Ancak son dönemlerde Ege’nin gözde tatil merkezlerinden biri haline gelmiş diyebiliriz. Aynı zamanda Limanında bulunun her renkte tekneler ortaya muhteşem bir renk cümbüşü sunuyor. Aynı zamanda huzurlu sakin bir yerde tatil yapmak istiyorsanız Sığacık beldesi bütün beklentileri karşılar. Sığacık’ta organik sebze meyve pazarları bulunuyor. Sahil kenarında ki balıkçılardan da taze yakalanmış balık yeme imkanınız da vardır.

Çiçeklerle dolu sokakları, tarihi evle ve Arnavut kaldırımlarıyla tarihi iliklerinize kadar yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda burası size mavi bayraklı olan Akkum Plajı gibi plajlarda denize girme imkanı sunuyor. İzmir’de tatil yapılacak yerler konusunda kendisine huzurlu bir tatil yeri arayan kişiler için idealdir.

İzmir’in simgesel yapılarından birisi olan İzmir Saat Kulesi, 1901 yılında Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit tarafından yapılmıştır. Aynı zamanda bu yapı 25 metre yüksekliğe sahiptir. Aynı zamanda modern yapısıyla kendisi Osmanlı Dönemine ait saat kulelerinden ayırmıştır. Şimdilerde de kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır. Ayrıca burayı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

İzmir Merkezdeki Güzellikler

İzmir saat kulesi, Fransız bir mimar tarafından tasarlanmıştır. Aynı zamanda 4 tarafında çeşme bulunmaktadır. Sultan II. Abdülhamid’in tuğrası da kabartma olarak yapı üstüne yapılmıştır. İzmir Saat Kulesi İzmir’de gezebileceğiniz yerler arasındadır.

Halk arasında Konak Meydanı olarak bilinen Atatürk Meydan İzmir’in en hareketli meydanlarından birisidir. Günün her anında içinde hareket barındıran meydan içinde İzmir Saat Kulesi ve Konak Yalı Cami gibi yapıları içinde barındırıyor. Bu meydan kafeler, yürüyüş yolları ve restoranları içinde barındırıyor. Bunların yanında akşam vakitleri bireysel performans gösterileri ve sokak müzisyenleri için vazgeçilmezdir. İzmir’de gezebileceğiniz yerler arasındadır.

Arkas Sanat Merkezi İzmir’in Alsancak semtinde bulunmaktadır. Aynı zamanda bu sanat merkezinde Pablo Picasso gibi ünlü ressamların resimleri sergilendiği ve kalıcı olarak Arkas Sanat Merkezinde sergilenen 900’ den fazla sanat çalışması vardır.

Bu sanat merkezi 9 adet sergi salonuna sahiptir. Bunun yanı sıra Hizmet verdiği bina 1906 yılında yapılmış tarihi bir binadır. Bu anlamda ücretsiz olarak bir çok sanat eserini incelemek istiyorsanız İzmir’de gezebileceğiniz yerler arasındadır Arkas Sanat Merkezi.

İzmir’in Balçova ilçesinde bulunan Balçova Teleferik 1974 yılında kurulmuştur. Yapıldığı yıla göre Türkiye’nin en eski teleferik hatlarından birisidir. 2015 yılında revizyonu tamamlanarak tekrardan hizmete giren teleferik hattının kapasitesi 1200 yolcudur. 316 metre yüksekliğe, 810 metre uzunluğa sahiptir. Kabinleri 8 kişiliktir. İzmir körfezini ayaklarınızın altına seren manzarada yolculuk yapabilirsiniz.

İzmir Rent a car

İzmir ve Gezilecek Yerlerin Özellikleri

İzmir’in Karşıyaka ilçesine bağlı Bostanlı sahili de gezebileceğiniz yerler arasındadır. Bostanlı sahili adeta bir sosyal imkanlar cennetidir. Deniz kenarında bulunan basketbol sahaları, tenis kortları, yürüme sahaları dikkat çekmektedir. Ayrıca Bostanlı sahilinde Gün Batım Terası olarak adlandırılan yerde güneşin batışını seyredebilirsiniz. Aynı zamanda Bu bölge İzmir’in kalbinin attığı yerlerden birisidir lükse restoranlar kaliteli kafeler ve kaliteli barlara ev sahipliği yapan bu semt İzmir’de gezebileceğiniz yerler arasında önce gün batımını izleyip daha sonra deniz kenarında yürüyüşünüzü yapıp sonrasında kafeye oturup kahvenizi içebileceğiniz en güzel yerlerdendir.

İzmir'in güzelliklerini gezerken vaktinizi değerlendirmek ve muhteşem güzelliklere geç kalmamak için İzmir rent a car hizmetimizden yararlanabilirsiniz. İzmir araç kiralama rezervasyonu için tıklayınız.

Paylaş

PNR